Özgür Ballı

*şiirini yakın buluyorum kendime. sesi kullanışı, samimi bakışı, kararlılığı ve şiir bilgisi böyle düşündürüyor.

*kendisini on beş yılı geçkindir tanırım, heves dergisi zamanlarından. ikrar ilk kitabı. bence yeniden ve yeniden basılması gereken bir ilk kitap, öyle de oluyor zaten. öyle güçlü.

*zeynep’in dergah dergisiyle başlayan yolcuğu hep kaliteli dergilerde çoğaldı. bu anlamda seçici. bu güzel bir şeydir. dergah, heves, öteki-siz, kökler, başıbozuk ilk aklıma gelenler. ve şimdi buzdokuz’un ilk onbirinde sahada. sahiplenmiş görüyorum buzdokuz dergiyi. birlikte yola çıktığı isimler de güçlü.

*2015’te ikinci kitap. uzun bir ara bu ikinci kitap için ama beklettiğine değer bir dosyayla gelmiş arkan yine. orada merhamet varmış. yine ebabil yayınlarından. ebabil’in kapakları gibi arkan’ın şiiri de değişmiş bence; daha olgun, daha sakin ama daha güçlü bir şiire evrilmiş. bu arada ikrar (ebabil, 2006) 4. baskıya erişmiş. okur iyi şiiri bir şekilde buluyor diye ümitlenmemizi sağlayan bir şey bu.

*pandemi döneminde yaptığı atölyeler ve şair buluşmaları fikri çok güzel. sayesinde bir sürü şair tanıma şansımız oldu, kendi seslerinden şiir dinledik, vesile oldu.

* şiirli ve kedili. dört kedisi var, birisinin adı “tomris”. şiir seviyor mu bilmiyorum ama kütüphanede uyumayı sevdiği kesin.

*aklımdan çıkmayan dizesi: “orduevine giremem bir kalbe girerim ordu gibi.”

*amacım şiiriyle ilgili derin bir analiz yapmak değil ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim, usul bir isyan var kimi şiirlerinde. bağırmadan ama güçlü.

*aynı yayınevinden çıkıyor kitaplarımız, buna seviniyorum.

*ne diyor şair:  “bir güzel sustum kendimle görülmeye değerdi

                               kendimle dediğim lafın gelişi

                               seninle ben ikimiz

                               arasından kelimelerin geçmediği iki ağız

                               ortasından sanki işgal ordusu geçmiş bir toprağız” (kanıma çakal şiirinden)

*öğretmen bir şair zeynep. eğitim fakültesi mezunu. ben şiirlerinde çocukların dünyasına yakınlığını hissediyorum okurken.

*bir de şu; gerilmiş, kopmaya yakın ama dengeli bir yay bazı şiirleri. 

*”görüşmek üzer” diye bir dizesi var, bence çoğu okur yanlış okudu, dikkat isteyen çok güzel bir dize.

*çağdaşım şairlerden, şair zeynep arkan. not düşmek istiyorum. sonrası kalacak bir şair diye.