Özgür Ballı

*şiirpostası mail grubundan hatırlıyorum ilkin. o beni ordan anımsamazdı belki. sonra heves şiir dergisinden. şiirimi beğensin isterdim, önem verirdim görüşüne. yaşıtımdır ama benden çok önde başlamıştır mehmet şiire.

*ilk dosyası “sentetik rüyalar” yaşar nabi ödülünü almıştı, 2004’te varlık kitap yaptı dosyayı. ben nedense o ilk kitabı mehmet’in şiir serüveninin bir girişi gibi gördüm ama asla temsilcisi gibi değil. kendi şiirini bulmadan önce bir merhaba gibiydi. aynı yıl kitap, orhan murat arıburnu ödülünü de aldı sonra. sonradan ödüllere değil de ödülü verenlere bir borcu olduğunu reddetti. iyi de yaptı bence.

*heves dergisiyle çok önemli işler yaptılar. ekip sağlamdı. o dönemden pek çok isim günümüze taşındı. ömer şişman, ali özgür özkarcı, aslı serin, burak acar ilk aklıma gelenler. daha da vardır birçok şair tabii. heves dergisi deyince emeği yadsınamaz mehmet’in, kurucularındandır. başka bir bakışla geldiler şiire.

*heves’ten sonra uzaktan baktım yaptığı işlere bir dönem ama bağımız kopmadı. karagöz dergisinde yayımladığım şiir için bir elmek göndermişti, çok sevinmiştim. çünkü öyle her şiiri beğenmez mehmet. her şiiri yazmaz, her topa girmez. “şut bu dünyayı soğukluk kurtaracak” dediği kadar var yani.

*sonra bence asıl yükseliş kitabı “ben google değilim” geldi 2008 yılında, pan/heves kitaplığı altında. bu kitap yayımlandığında yazılan şiirin ötesindeydi, sonra çok benzerleri yazıldı ama öncü bir kitaptır benim gözümde çağdaşımız şairler için.  

*”herkes iyi mi” natama yayıncılık’tan 2015 yılında çıktı. ve biliyor musunuz “ben google değilim” kitabındaki bir şiirinin adıydı üçüncü kitabının adı. ileriye doğru taşıdı bence şiirini mehmet, daha taşıyacak da. şimdilerde natama dergisine omuz verenlerden birisidir.

*ikimizin de mühendis olması, ikimizin de şantiyeci olması, ikimizin de ömrünün çoğunu soğuklarda geçirmesi ortak yanlarımız. heves dergisinden sonra yolumuz pek kesişmedi ama hep takibimdedir, şiir bilgisiyle hayran bırakır, şiire nasıl emek verdiğini iyi bilirim. önemserim söylediklerini.

*urfa doğumluymuş ama bence adana’lıdır, daha doğrusu ovalı. adana’nın iyi edebiyatçı çıkarabilme gibi bir özelliği var, öztek’i de sayabiliriz bence.

*bakın 2004 yılında hakkında şöyle demişim ekşisözlük’te; “2004 yılında yaşar nabi nayır gençlik ödülünü almıştır. heves şiir dergisi nin kurucularındandır. geleceğe taş atan iyi şairlerden, bir yerlerde bir pencere kırılacak elbet… nasıl da bilmişim.

*doğrucu davut’tur sahiden. eğmeden bükmeden doğruları söyler diye kendisinden uzaklaşanlar olmuştur, olacaktır da. doğru bildiğinden şaşmamasını dilerim.

*2012 yılında türkiye büyük şiir meclisini kurmuştur : ) kabinede adım geçmediği için hala bozuğum kendisine.

*unutmadığım dizesi şudur; “kızım messenger’a baba diyormuş” (türkçe-azerice sözlük /  herkes iyi mi)

*çağdaşım şairlerden, şair mehmet öztek. not düşmek istiyorum. sonrası kalacak bir şair diye.